Suplementy diety w Polsce

Z suplementów diety korzystają obecnie ludzie z całego świata. Polska nie stanowi pod tym względem wyjątku, ponieważ wielu Polaków deklaruje codzienne przyjmowanie takich preparatów. Co więcej, w ostatnich latach odnotowany został wzrost sprzedaży suplementów diety.

W Polsce suplement diety uznawane są za środek spożywczy, który ma na celu uzupełnienie codziennej diety. Zgodnie z przepisami taki preparat to skoncentrowane dawka witamin, składników mineralnych bądź innych substancji o podobnym działaniu. Kontrolę nad suplementami diety sprawuje Główny Inspektor Sanitarny, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz powołana w 2004 roku Krajowa Rada Suplementów i Odżywek. Obowiązujące obecnie przepisy nakładają na producentów suplementów diety między innymi obowiązek odpowiedniego znakowania produktów. Oprócz oznaczeń obowiązkowych możliwe jest także zamieszczenie oznaczeń dobrowolnych.

Polacy chętnie sięgają po rozmaite suplementy diety, jednak najbardziej popularne są preparaty zawierające witaminy i składniki mineralne. Sporym zainteresowaniem cieszą się także suplementy wspomagające odchudzanie. Po inne produkty głównie sięgają osoby uprawiające sport. Pośród najbardziej popularnych producentów suplementów diety można wymienić takie firmy jak Activlab oraz Trec Nutrition.

Zainteresowanie suplementami diety wśród Polaków nieustannie się zwiększa. Jest to związane przede wszystkim z tym, że coraz więcej osób pragnie prowadzić zdrowy tryb życia, którego ważnym elementem jest dobra dieta.